Historie školy

Všichni otcové i matky dětí žijí představami o tom, že jejich děti budou chytré, vzdělané a také manuálně zručné. Některým se sny nenaplní, neboť jejich děti mají menší nebo větší problémy ve školní práci. Jsou pomalejší, nestačí rytmu školní práce, nesžijí se s kolektivem a někdy jsou i obtížně zvladatelné.
Také v Klatovech má péče o děti se speciálními vzdělávacími potřebami bohatou tradici. Už slavný klatovský rodák dr.K.S. Amerling rozvíjel péči o tyto děti a usiloval o uspořádání jejich vzdělání tak, aby se pro praktický život připravovala veškerá mládež.
Již v roce 1912 byla při samostatné obecní škole chlapecké otevřena pomocná třída ve staré gymnaziální budově. Třída byla celkově dvanáctá v zemi české. Postupně škola sídlila ve starých a nevyhovujících školních budovách. Značná pozornost byla věnována ručním pracím. Vyráběny byly košíčky z lýka, koberce a modely z proutků, děti modelovaly a zpracovávaly vlnu. Časté byly i výstavy dětí. Veškerá tato činnost měla jeden cíl:" v pomocné škole se naučit pracovat, v práci hledat kus života a spokojenost." Tato slova mají plnou platnost i dnes .
 Prvním učitelem a ředitelem se stal Otakar Adamec. Škole věnoval značnou část životní energie, za samozřejmost požadoval styk učitele s rodiči, s nevšední pílí vymýšlel a zaváděl nové pomůcky. Dětem vlastnoručně vyřezal a vymaloval maňáskové divadlo. V mnohém se u veřejnosti setkal s nepochopením, ale v práci vždy projevoval vysokou míru trpělivosti. Bez nadsázky je možné říci, že všichni učitelé pomocné školy zanechali ve škole kus svého srdce  (více viz Almanach.pdf ).
Dnes má škola 92 žáků, 49 žáků ve 4 třídách praktických a 43 žáků v 6 třídách speciálních. Sídlo školy bylo značným nákladem zrekonstruováno z bývalých kasáren a poskytuje dětem vhodné zázemí k získávání vědomostí, dovedností a praktických návyků potřebných pro plnohodnotný život. Moderní vybavení učeben, kuchyně i dílen přispívá ke komplexnímu vzdělávání - pozitivně ovlivňuje vztah žáků ke školní práci a k materiálním hodnotám vůbec. 

Tělocvičnu a hřiště pronajímá škole ZŠ Čapkova. Stravování zajišťuje školní jídelna ZŠ Čapkova. 
Žáci získávají ocenění na sportovních, rukodělných a výtvarných soutěžích.
Škola má výtah a auto pro 8 osob.